Rezervasyon Politikası

Son Güncellenme Tarihi : 01 Ağustos 2022

Mobil uygulamalar ile işbu web sitesi üzerinden yapılan rezervasyonlar da dâhil olmak üzere tüm rezervasyonlarda, aşağıdaki Hüküm ve Koşullar uygulanır.

Rezervasyon yaptırmadan önce kısa bir zaman ayırıp bu Koşulları okumanızı rica ediyoruz. Bu web sitesini ve Nira Otellerinin rezervasyon sistemini kullandığınızda, aşağıda ayrıntılı olarak yer verilen ve Nira Otelleri ile yaptığınız sözleşmenin temelini oluşturan Hüküm ve Koşulları kabul etmiş olursunuz.

İşbu Sözleşme, Şirketin kendisine ait olan otellerde yapılacak rezervasyonlar ile şirketin acente sıfatıyla Otel Sahibi adına işlettiği otellerde yapılacak rezervasyonlarda geçerlidir. Rezervasyon bilgilerinde Otel Sahibinin unvanı açıkça belirtilecektir. İşbu Hükümler ve Koşullar çerçevesinde aşağıdaki terimler için takip eden tanımlar geçerlidir.

Tanımlar

 • Madde 01: “Şirket” veya “Biz” Varlık Mah.Yalova Sk.No:14/1-2 Yenimahalle/ ANKARA – TURKEY adresinde bulunan Nira Otelleri veya onun ilgili grup şirketi anlamındadır.

 • Madde 02: “Rezervasyon” Nira Otellerinde kalmak ve sunduğumuz işlevlerden ve/veya diğer hizmetlerden veya ürünlerden yararlanmak üzere yaptırılan rezervasyonu ifade eder.

 • Madde 03: “Sözleşme” Rezervasyon ve işbu Koşullar ile rezervasyonlarda uygulanacağı belirtilen başkaca koşullar anlamına gelmektedir.

 • Madde 04: “Otel” Rezervasyon yaptırdığınız tesisi ifade eder.

 • Madde 05: “Koşullar” işbu belgede yer alan Koşulları ifade eder.

 • Madde 06: “Web Siteleri” www.nirabutikotel.com ya da muhtelif zamanlarda bir Otel ile ilgili olarak sahip olduğumuz veya işlettiğimiz başka bir web sitesi anlamına gelmektedir.

 • Madde 07: “KDV” katma değer vergisini ifade eder.

 • Madde 08: Ayrıca, “Siz”, “Size” ve “Sizin” rezervasyonda ismi belirtilen bütün kişileri ifade eder ve rezervasyona gelecekteki bir tarihte sonradan ilave edilen veya rezervasyondaki bir kişinin yerine geçen herhangi bir kişiyi (kişileri) kapsar. “Biz”, “bize” ve “bizim” sözcüklerinin tümü Nira Otellerini ifade eder.

Rezervasyonlar

 • Madde 01: Bir rezervasyon yaptırmak suretiyle, bu işlemi, rezervasyonda ismi geçen bütün kişilerin adına yapmaya yetkili olduğunuzu kabul etmiş ve grubunuzun tüm üyelerinin rezervasyon Koşullarına tabi olmayı kabul ettiklerini onaylamış olursunuz.

 • Madde 02: Rezervasyonunuz yapıldığında, vermiş olduğunuz e-posta adresine teyit mesajı gönderilecektir. Bu teyidin bir kopyasını bilgi amaçlı saklayınız. Rezervasyon teyitleri oteldeki doluluk durumuna bağlı olarak yapılır.

 • Madde 03: Rezervasyon teyidini alır almaz teyitte yer alan detayları dikkatle kontrol etmeniz gerekmektedir.  Hatalı veya eksik bir husus olması halinde derhal Nira temas kurmalısınız.

 • Madde 04: Teyidin gönderilmesini izleyen yirmi dört saat içinde tarafımıza bildirilmeyen bir hata yahut eksiklik ile ilgili yahut sizin bize yanlış/hatalı bilgi vermenizden kaynaklı hallerde sorumluluk kabul etmemekteyiz.

Rezervasyon Ödemeleri

 • Madde 01: Rezervasyon veya kayıt sırasında, kredi/banka kartınıza ait bilgileri alacağız ve bu bilgileri tarafımıza sağlamakla, bize karşı doğacak borçlarınızda vermiş olduğunuz kart bilgilerini kullanmaya yetkilendirilmiş olacağız. Bunun yanı sıra, belirli durumlarda veya rezervasyon bazı ürünlerin veya hizmetlerin sağlanmasını içeriyorsa, rezervasyon yaptırılırken ödemenin tamamını peşin olarak alma veya kaparo isteme hakkımız bulunmaktadır.  Yukarıda belirtilen bilgi ve izinler verilinceye ve/veya peşin ödeme yahut kaparo ödemesi gerçekleştirilinceye kadar hiçbir rezervasyon onaylanmış sayılmaz.

 • Madde 02:Aşağıdaki Kredi Kartı Türlerini Kabul Etmekteyiz.
  American Express,MasterCard,Diners International,Diners Club,JCB International Credit Card,Visa

  Aşağıdaki Debit Kart Türlerini Kabul Etmekteyiz.
  Visa/Delta,Visa/Electron.

  Ödeme olarak çek kabul edilmez.

 • Madde 03: Erken rezervasyon ücretlerinden yararlanmak için, rezervasyon yaptırırken kullandığınız kartın otele varıldığında kart sahibine ait uygun kimlik kartıyla birlikte ibraz edilmesi şarttır.

 • Madde 04: Otele giriş kaydınız (check –in)  sırasında, konaklama ücretleri (oda fiyatı, KDV ve alınabilecek diğer hizmetlerin ücreti) ile kalış süreniz boyunca yapılması beklenen yan harcamaların kredi/banka kartınızdan tahsilatı için provizyon alacağız.  Karttan provizyon almak yerine nakit ödeme de dahil olmak üzere geçerli başkaca bir ödeme yöntemini kullanmak suretiyle teminat alma yolunu da tercih edebiliriz.

 • Madde 05: Kaldığınız süre boyunca odanızın hesabına yazılacak yan harcamalar Otelin sistemi tarafından günlük olarak hesaplanacaktır. Bu harcamaların tutarı kayıt sırasında alınan provizyon miktarını aştığı takdirde otomatikman ek provizyon istenecektir ve bu provizyon alınamadığı takdirde, başka bir yöntemle ödeme yapılmasını veya kaparo verilmesini isteyebiliriz, aksi takdirde odanıza girmenize izin vermeme hakkını saklı tutuyoruz.

 • Madde 06: Ödenmemiş tüm masrafların Otelden ayrılırken tamamen ödenmesi zorunludur. Bu masraflar, kayıt (check-in) sırasında alınan provizyonu aşmıyorsa, kullanılmayan miktara ait provizyon iptal edilecektir. Bununla birlikte, bankanızın bu iptal işlemini ne kadar sürede gerçekleştireceği bizim kontrolümüz dışındadır. Otelde birkaç gece kalacak iseniz, kaldığınız süre içerisinde yaptığınız masrafları daha sık aralıklarla ödemenizi isteyebiliriz.

Fiyatlar – Mali Kaynaklar

 • Döviz Ve Kapsam: Belirli bir oda fiyatı seçilmedikçe, Web Sitelerinde yayınlanan fiyatlar oda başına ortalama gecelik fiyatlardır. Yemek, hizmet bedelleri veya KDV (geçerli orana göre) sadece fiyata dahil oldukları belirtilmiş ise fiyata dahildir. Bazı fiyatlara, asgari kalma süresi, kaparo, iptal ücreti ile ilgili koşullar ve diğer koşullar belirtileceği şekillerde uygulanabilir. Web Sitelerinde bir fiyat seçildiği takdirde, istediğiniz kalış süresine karşılık gelen toplam tutar rezervasyon özetinde gösterilir. Fiyatlar Otelin bulunduğu ülkenin para birimiyle hesaba yansıtılır ve döviz hesaplama aracı, sadece yaklaşık olarak değer bulma imkânı sağlayan bir araçtır.

 • Kdv Sunulan KDV dökümü cari KDV oranına dayanmaktadır ve mallar veya hizmetler için geçerli olması beklenen KDV uygulamasını göstermektedir. KDV, faturanın düzenlendiği veya rezervasyon teyidinin verildiği yer ve tarihte geçerli orana göre ödenecektir ve mevcut orana veya o tarihte satın alınan mallara ve hizmetlere yönelik KDV uygulamasına bağlı olarak değişebilir.

 • Giriş (Check-In) / Çıkış (Check-Out) Güvenliğin sağlanması ve dolandırıcılığın engellenmesi için, kayıt sırasında rezervasyonu kanıtlayan belge, pasaport/kimlik kartı ve kart sahibinin huzurunda cihazdan geçirilecek geçerli bir kredi veya banka kartı sunmak suretiyle misafirlerden kimliklerini doğrulamaları istenebilir. Misafirler Türkiye dışından geliyorlarsa, pasaport/kimlik kartı numarası ve tanzim yeri ve misafirlerin daha sonraki gidecekleri yer hakkındaki detayları da kanunen sormak mecburiyetindeyiz. Bu kayıtlar en az 12 ay süreyle saklanacaktır.  Söz konusu kayıtlar suçun araştırılması veya önlenmesi amacıyla bağlantılı olarak veya ilgili kanunların gerektirdiği diğer durumlarda polise açıklanabilir veya incelenmek üzere polise verilebilir. Yukarıdaki bilgiler grubunuzun 16 yaşından büyük her bir üyesi için istenebilir.  Bu bilgileri veremeyen kişilerin otele giriş yapmalarına izin vermeme hakkımızı saklı tutmaktayız.

 • Saat Aralığı Rezervasyon bilgilerinde aksi belirtilmedikçe, misafirler planlanan varış tarihinde saat 14.00’dan itibaren herhangi bir saatte giriş kaydı (check-in)  yaptırabilirler. Kredi/banka kartı ile garantiye alınan veya rezervasyon sırasında ücreti peşin ödenen odalar, doğrudan Otel ile farklı yönde bir anlaşma yapılmadıkça, planlanan varış tarihinde saat 23.59’a kadar bekletilecektir. Garantiye alınmamış bir rezervasyon varış tarihinde saat 16.00’a kadar bekletilecektir, bu saatten sonra, misafir geç geleceğini otele haber vermedikçe, odayı başkasına kiralama hakkına sahip olacağız.

  Otelden çıkış tarihinde tüm misafirlerden odalarını saat 12.00’a kadar (Rezervasyonunuzda daha geç bir saatte ayrılacağınız belirtilmemiş ise) boşaltmalarını isteriz. Oda doluluk durumuna bağlı olarak Misafir bu saatten daha geç bir saatte çıkış yapmayı (Check – Out)  isteyebilir. Böyle bir durumda Otelin takdirine bağlı olarak kendisinden saatlik ücret alınabilir.

 • Doluluk Odalar Otelce belirlenmiş azami doluluk kurallarına tabidir. Daha fazla bilgi almak istiyorsanız Şirket veya Otel ile bağlantı kurunuz.

İptal Politikası Ve Rezervasyonun Kullanılmadığı Durumlar

 • Madde 01: İptal politikası rezervasyon yaptırılan oda fiyatına göre değişir. Rezervasyon sırasında verilen, bireysel rezervasyonlara dair ayrıntılı fiyat açıklamalarına bakınız.

 • Madde 02: “En Uygun Fiyat” kategorisindeki odalar- rezervasyon sırasında bütün kalış süresi için peşin ödeme talep edilir, bu ödeme iade edilmez ve rezervasyon değiştirilemez. Peşin ödeme tutarı rezervasyon sırasında verilen kredi/banka kartından çekilir. İptal veya gelmeme peşin ödemenin yanmasıyla sonuçlanır.

 • Madde 03: “Esnek Fiyat” kategorisindeki odalar – Bu rezervasyonlar varış tarihinde yerel saatle 14.00’a kadar ücretsiz olarak iptal edilebilir. Bu saatten sonra iptal ve rezervasyonu kullanmama (rezervasyon yaptırıp gelmeme) ücretleri alınır ve bu ücretler, rezervasyon sırasında verilen kredi/banka kartından çekilir. Yukarıda belirtilen iptal şartlarına uyulmaması halinde rezervasyon yaptırılan her oda için bir gecelik konaklama ücreti alma hakkımızı saklı tutarız.

Şirketçe Yapılan Değişiklikler Veya iptaller

 • Madde 01: Çok nadiren rezervasyonunuzu iptal etmemiz gerekebilir. Bu durumda paranız tamamen iade edilir, fakat bu iptalden dolayı size karşı başka bir sorumluluk taşımayız. Bununla birlikte, bizim tarafımızdan iptal edilen teyitli bir rezervasyonu, Otele benzer standartlara sahip başka bir yere aktarmak için makul olan tüm çabayı gösteririz.

 • Madde 02: Rezervasyonunuz Oteldeki herhangi bir oda kategorisi için yapılır ve kaldığınız süre boyunca belli bir odada veya aynı odada kalabilmenizi garanti etmez. Bununla birlikte, işletmesel veya güvenlik ile ilgili nedenlerle size başka bir oda tahsis etmemiz gerekebilir. Rezervasyon sırasında, sizi, ayırttığınız odadan daha düşük fiyatlı başka bir odaya aktarmamız gerekiyorsa aradaki fiyat farkını size iade ederiz.

 • Madde 03: Rezervasyon Koşullarına uymamanız sebebiyle rezervasyonunuzun iptal edilmesi durumunda sorumluluk kabul etmemekteyiz.  Aynı şekilde herhangi bir değişiklik veya iptal dolayısıyla ödemek zorunda kalabileceğiniz gider ve ücretler ile uğrayabileceğiniz zararlar sebebiyle sorumluluk kabul etmemekteyiz.

 • Zarar – Hasar: Rezervasyon yaptırmak suretiyle, kendinizin veya grubunuzdaki herhangi bir kişinin yol açtığı bir hasara veya zarara ilişkin sorumluluğu kabul etmiş olursunuz. Böyle bir hasarın veya zararın tam bedelini kredi veya banka kartınızdan çekme ya da kredi veya banka kartınızın limiti yeterli değilse nakit ödeme isteme hakkını saklı tutuyoruz ve siz bu işlemleri yapma yetkisini işbu belgeyle bize veriyorsunuz. Aksi takdirde sonradan size yöneltilebilecek tazminat taleplerinden sorumlu olursunuz. Ayrıca söz konusu zarar veya hasar nedeniyle, bizim ve zarara uğrayan üçüncü kişilerin ileride ortaya çıkabilecek tüm yargılama giderlerini ödemeyi de kabul ediyorsunuz.

Ekstra Belirlemeler

 • Ulaşılabilirlik: Bireysel ihtiyaçlarınıza göre, özel olarak tasarlanmış odalardan oluşan seçenekler her otelimizde mevcuttur.

  Bireysel ihtiyaçlarınızı görüşmek ve uygun oda olup olmadığını belirlemek üzere rezervasyon Departmanımızla bağlantı kurunuz, ihtiyaçlarınızı karşılamak için elimizden geleni yapacağız.

 • Wellness Center: Otelimizde kalan misafirler kaldıkları süre boyunca SPA Club’ı kullanabilir. Tesisleri kullanmanın koşulu, kopyası SPA Club resepsiyonundan alınabilecek olan SPA kurallarına uymaktan geçmektedir. Bazı tesislerin kullanımı için ücret alınabilir, ayrıntılı bilgi almak için Otel resepsiyonuna danışınız.

  16 yaşından küçük çocuklara daima bir yetişkinin eşlik etmesi zorunludur. Bu çocuklar tesisleri her gün saat 18.00’a kadar kullanabilir. 16 yaşından küçük çocukların sağlık ve emniyet ile ilgili nedenlerden ötürü spor salonunu kullanmalarına ve 12 yaşından küçük çocukların Türk hamamını kullanmalarına izin verilmez.

  Bazı zamanlarda tesisler bakım veya olumsuz hava koşulları sebebiyle veya kontrolümüz dışındaki nedenlerden dolayı kullanıma kapanabilir. Bu tür durumları tüm Otel misafirlerine haber vermek için çaba gösteririz, ancak bu her zaman mümkün olamayabilir. Herhangi bir tesis, Oteli seçmenizde önemli bir sebep teşkil ediyorsa, Otele varmadan önce bu tesisin kullanılabilir durumda olup olmadığını kontrol etmek için doğrudan Oteli aramanızı öneriyoruz.

 • Park Yeri: Otelin otopark alanının sınırlı olması sebebiyle otopark ücreti alınabilir ve/veya kaldığınız süre boyunca ancak sınırlı sayıda kullanılabilir alan olabilir yahut otelde kalış sürenizde boş otopark yeri bulunamayabilir. İşbu Hüküm ve Koşullar otopark kullanımı için de geçerli olacaktır. Daha fazla bilgi almak için doğrudan Otel ile bağlantı kurunuz. Araçların ve araçların içindeki eşyaların otoparka bırakılması sebebiyle doğabilecek riskler araç sahibine/müşteriye aittir. İlgili kanunlara göre sorumluluğun zorunlu olarak üstlenildiği veya sınırlandırılamayacağı durumlar hariç olmak üzere, otoparka bırakılan araçlara gelebilecek zarar veya hasar veya hırsızlık olaylarında sorumluluk kabul etmiyoruz.

 • Otel içi Etkinlikler: Yıl içerisinde belirli zamanlarda otelimizde düğünler, etkinlikler ve partiler düzenlenebileceğini size belirtmek istiyoruz, bu etkinliklerin sizi rahatsız edebileceğini düşünebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için, Otelde kalmaya başlamadan önce doğrudan Otelle bağlantı kurunuz.

 • Evcil Hayvan: Ekstra Durumlar (Kucakta Taşınabilecek Boyutlarda Olması, Uysal Olması, Komut Eğitimi Ve Tuvalet Eğitiminin Bulunması) Hariç Otele evcil hayvan sokulmasına izin verilmez.

 • Çocuklu Konaklamalar: Otelde kalan tüm çocuklara (16 yaş altındaki kişiler) daima yetişkin bir kişi eşlik etmeli ve bu çocuklar daima bir yetişkinin gözetiminde olmalıdır.,

  Otelde bebek karyolası ve ilave yatak mevcuttur. Ancak bunlar sınırlı sayıda olup elde mevcut olmaları kaydıyla sağlanır. Ek ücret alınabilir. Rezervasyon sırasında kontrol ediniz.

 • Sigara Kullanımı: Kanunen misafirlerin odalarda veya kamuyla açık alanlarda sigara içmesi yasaktır. Aksi yönde davranışlarda bulunulduğu takdirde, ilgili kanunlarda öngörülen yaptırım ve para cezaları uygulanır. Misafirin sigara içtiği anlaşıldığı takdirde, ilgili para cezası ve gerek olması halinde dip köşe temizlik ile yanık onarımı masraflarını da kapsayan ancak bunlarla sınırlı olmayan ilave masraflar faturaya eklenir.

 • Misafir Davranışları: Misafirlerden daima uygun şekilde davranmaları ve Şirketin prosedürlerine ve/veya Şirketin, davranış kuralları, Oteldeki eşyalar, Otel çalışanları, diğer misafirler ve onların sağlık ve güvenliği ile ilgili taleplerine uymaları istenir. Misafirlerden diğer misafirlerin rahat ve huzurlarını bozmamaları, Otelin sorunsuz bir şekilde işletilmesine müdahale etmemeleri veya diğer misafirlere veya Otel personeline saldırıda bulunmamaları istenir. Makul nedenlere dayanarak,  bu koşulların ihlal edilmiş olduğunu düşünüyor isek, sizin ve grubundaki kişilerin otelde kalmanıza veya hizmetlerden yararlanmanıza izin vermeme veya sizi ve o kişileri Otelden çıkarma hakkını saklı tutuyoruz. Böyle bir durumda kaldığınız odadan, diğer hizmetlerden mahrum kalmanız veya uğradığınız başka bir zarar veya masraf sebebiyle size para iadesi yapmakla yükümlü değiliz.

 • Hukuk Ve Yargı Yetkisi: Sözleşme ve onunla bağlantılı olarak ortaya çıkan sözleşme dışı yükümlülükler Türk hukukuna tabidir.

  Sözleşme dışı yükümlülüklere ilişkin ihtilaflar dahil olmak üzere Sözleşmeden doğan herhangi bir ihtilafın hallinde münhasır yetkili merci İstanbul mahkemeleridir.

  Taraflardan her biri halihazırda veya gelecekte İstanbul mahkemelerinde dava açılmasına karşı ileri sürebileceği herhangi bir itirazdan (bu mahkemelerin yer bakımından yetkisiz mahkeme oldukları gerekçesiyle veya başka bir gerekçeyle) gayrikabili kabili rücu olarak feragat eder.

 • Koşullarda Değişiklik Yapılması: Nira Otelleri herhangi bir anda, önceden haber vermeksizin, Web Sitesinde yer alan düzenlemeleri ve içeriği iptal etme, değiştirme veya çeşitlendirme ve/veya işbu Koşullarda değişiklik veya düzeltme yapma hakkını saklı tutar.